Leczenie osteoporozy – Osteoaktiv

W ciągu całego naszego życia masa kostna podlega ciągłym procesom odbudowy i niszczenia. U osób starszych procesy niszczenia kości zaczynają przeważać. Jednakże również u młodych i aktywnych ludzi takie czynniki jak stres, mała aktywność fizyczna i błędy dietetyczne powodują czasem niedobory witamin i minerałów oraz wynikający z nich ubytek masy kostnej.

Suplementy na kości

Suplementy diety zawierające wapń, magnez, witaminę D3 oraz witaminę K doskonale uzupełniają zarówno te niedobory, które są wynikiem naturalnego starzenia organizmu, jak i te będące skutkiem przeciążenia i zbyt intensywnego trybu życia. Warto wybrać preparat, który stanowi kompozycję niezbędnych biopierwiastków i witamin, zapewniających wytrzymałość i stabilność kości, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie oraz zapewniający utrzymanie równowagi pomiędzy niszczeniem a odbudową tkanki kostnej w każdym wieku.

Odpowiednie zaopatrzenie organizmu wapń, witaminę D3, magnez, fluor oraz witaminę K jest niezbędne do właściwej mineralizacji tkanki kostnej. Właściwa podaż wapnia, witaminy D3  i magnezu zmniejsza ryzyko złamania kości.

Zazwyczaj podaż tych pierwiastków i jonów w spożywanych codziennie pokarmach jest niewystarczająca, dlatego wymagane jest ich uzupełnianie poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Wapń –  jest podstawowym budulcem tkanki kostnej, 99% wapnia zawartego w naszym organizmie znajduje się w kościach. Zalecana dzienna dawka wapnia powinna wynosić 1000-1500 mg. Przeciętna zawartość wapnia w codziennej diecie mieszkańca Polski to tylko 400 mg,

Witamina D3 –  zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, zapewnia prawidłową mineralizację szkieletu, zwiększa siłę skurczu mięśni zmniejszając ryzyko upadku. Badania wykazują niedobory witaminy D3 u 80% populacji w Polsce. Jest to związane z położeniem geograficznym naszego kraju i stosowaniem kremów z filtrami UV, które zmniejszają w 98% syntezę skórną tej witaminy.

Magnez – pobudza do aktywności osteoblasty (komórki tworzące kość); odpowiada również za właściwą pracę mięśni szkieletowych.

Fluor – istnieją dane o pozytywnym wpływie tego pierwiastka na gęstość tkanki kostnej.

Witamina K – poprzez łączenie się z białkami regulującymi mineralizację kości (osteopontyną i osteokalcyną) bierze udział we wbudowywaniu wapnia do tkanki kostnej.

Uzupełnienie wapnia i witaminy D3  stanowi warunek konieczny leczenia farmakologicznego osteoporozy, ponieważ odpowiednia podaż wapnia i witaminy D3 redukuje ryzyko złamania kości. Obecne zalecenia dotyczące leczenia osteoporozy rekomendują uzupełnienie wapnia i witaminy D3 przed zastosowaniem leku antyosteoporotycznego przez 3 miesiące. Stosowanie wapnia i witaminy D3 w skojarzeniu z lekiem antyosteoporotycznym to obecny standard leczenia tej choroby.

Reklama