Kwas Alfa-Liponowy

Kwas alfa-liponowy (ALA), inaczej kwas tiooktanowy, jest naturalnie występującą substancją, syntetyzowaną w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Występuje w wielu produktach żywnościowych, np. w szpinaku, brokułach, grochu, drożdżach piwnych oraz otrębach ryżowych.

Kwas alfa liponowy – właściwości

ALA wpływa na wiele procesów metabolicznych. W skojarzeniu z witaminami grupy B poprawia metabolizm w komórkach nerwowych; podnosi stężenie glikogenu w wątrobie, działając hepatoprotekcyjnie; zwiększa siłę mięśni, ich wytrzymałość i strukturę; poprawia wrażliwość na insulinę oraz usprawnia pracę układu krążenia. Przede wszystkim jednak kwas alfa liponowy to uniwersalny antyoksydant. Szczególne właściwości ALA to neutralizacja wolnych rodników, regeneracja innych antyoksydantów (witaminy C, witaminy E oraz koenzymu Q10), naprawa utlenionych białek, wiązanie toksycznych związków metali, które umożliwia bezpieczne usunięcie ich  z organizmu oraz branie udziału w regeneracji uszkodzonych lipidów i kwasów DNA.

Uważa się, że niewielkie ilości pochodzące z żywności oraz wytwarzane przez organizm są wystarczające dla procesów metabolicznych, jednak aby wykorzystać jego właściwości przeciwutleniające, niezbędna jest suplementacja. Obecnie kwas alfa liponowy stosowany jest przede wszystkim w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń czucia w polineuropatii cukrzycowej. Badania wykazały, iż stosowanie kwasu w dawce 600 mg raz na dobę powoduje znaczną poprawę w zakresie objawów klinicznych przy braku istotnych działań niepożądanych.

Kwas alfa liponowy – dawkowanie

Standardowe dawkowanie to właśnie 600 mg podawane jeden raz na dobę, najlepiej 30 minut przed pierwszym posiłkiem.

Magda Trzeciak
Lekarz medycyny

Reklama