Korzyści z przyjmowania kwasu Alfa Liponowego (ALA)

Kwas alfa liponowy – działanie

Kwas alfa liponowy jest silnym przeciwutleniaczem niwelującym szkody powodowane przez wolne rodniki. Bierze też udział w metabolizmie pokarmów, pomagając przekształcać je w energię. Dla cukrzyków istotną cechą ALA jest zwiększanie wrażliwości komórek na insulinę, co pomaga jej w transporcie cukru do komórek, dzięki czemu następuje obniżenie jego poziomu we krwi.

Kwas alfa liponowy, znany też jako kwas tiooktanowy, jest jednym z niewielu przeciwutleniaczy, które rozpuszczają się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach oraz mogą przenikać przez błonę komórkową. ALA jest również silnym inhibitorem glikacji, przetwarza witaminy C i E, sprzyja interakcji między nimi oraz pomaga wątrobie w detoksykacji metali ciężkich. W organizmie pełni zatem dwie ważne funkcje: jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym i niwelującym szkody powodowane przez wolne rodniki, po drugie bierze udział w metabolizmie spożywanych pokarmów, pomagając przekształcać je w energię. Szczególną rolę prozdrowotną kwas alfa liponowy odgrywa w zatruciach grzybami i metalami ciężkimi, schorzeniach wątroby oraz w neuropatii cukrzycowej.

Kwas alfa liponowy w cukrzycy

ALA wpływa korzystnie na chorych na cukrzycę t.2 poprzez zwiększanie wrażliwości komórek na insulinę i pomaga jej w transporcie cukru do komórek. Cukier jest wówczas wykorzystywany przez organizm i następuje obniżenie jego poziomu we krwi. ALA jako przeciwutleniacz obniża stres oksydacyjny, przeciwdziałając ewentualnym komplikacjom w przebiegu cukrzycy, jak np. uszkodzenia układu nerwowego, czy choroby serca.

Neuropatia cukrzycowa, której objawem jest mrowienie, drżenie i kłucie w kończynach, jest wynikiem uszkodzenia komórek nerwowych przez wolne rodniki wskutek zwiększenia stężenia glukozy we krwi. ALA jako silny przeciwutleniacz odgrywa znaczącą rolę w ochronie komórek przed tymi uszkodzeniami, co stanowi jego dodatkowe, korzystne działanie u osób chorych na cukrzycę. Poziom ALA u diabetyków często jest niski, co zwiększa ryzyko uszkodzenia komórek zapoczątkowanego przez glukozę. Dostarczenie do organizmu ALA we właściwej ilości hamuje ten proces.

Kwas alfa liponowy działa też korzystnie na retinopatię cukrzycową. Chroni również komórki wątroby, ponieważ zwiększa poziom cysteiny, będącej prekursorem glutationu – silnego przeciwutleniacza i substancji odtruwającej w wątrobie. Glutation chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym – chroni w ten sposób tkanki, naczynia krwionośne, system nerwowy, system immunologiczny, wątrobę, płuca, nerki i serce. Większość schorzeń wątroby przebiega ze znacznym obniżeniem poziomu glutationu, a ALA pobudza jego wytwarzanie.

Przypuszcza się, że ALA może także wywierać wpływ na komórki macierzyste, pobudzać je do podziału i różnicowania do normalnych komórek wątrobowych, co przyczynia się do regeneracji uszkodzonego organu.

Kwas alfa liponowy – występowanie

Wytwarzany jest w niewielkich ilościach przez organizm; występuje również w niektórych produktach spożywczych (brokułach, szpinaku, podrobach).

Kwas alfa liponowy – dawkowanie

Dawkowanie: w cukrzycy – 300-1800 mg dziennie, 20-50 mg/dobę ogólnie jako środek przeciwutleniający. Nie stwierdzono negatywnych skutków ubocznych.

dr Maja Orłowicz
Szpital im. Biegańskiego w Grudziądzu

Reklama