Jak zmierzyć poziom cukru we krwi?

Samokontrola glikemii jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowego leczenia cukrzycy. Dlatego pomiary w warunkach domowych powinny być wykonywane jak najdokładniej. Zaleca się, aby przeprowadzane były zawsze o tej samej porze dnia i w tych samych warunkach. Najbardziej wskazane jest wykonanie pomiaru na czczo, przed śniadaniem, a następnie dwie godziny po najbardziej obfitym posiłku dnia. U osób leczonych insuliną pomiarów zwykle jest więcej, zgodnie z ustaleniami lekarskimi i obserwacją własnego ciała. Cukier należy zmierzyć również w sytuacji złego samopoczucia.

Krew do pomiaru należy pobrać z bocznej powierzchni opuszka palca (najlepiej serdecznego, zaleca się oszczędzanie kciuki i palca wskazującego). Przed nakłuciem miejsca nie należy się dezynfekować, ale dłonie powinny zostać wcześniej umyte. Pojawiającej się kropli krwi nie należy wyciskać.

Wszystkie wyniki należy wpisywać w dzienniczek samokontroli, w miarę możliwości z podaniem okoliczności wykonania pomiaru, np. czy był poprzedzony wysiłkiem fizycznym, posiłkiem, pojawiło się złe samopoczucie itp.

Reklama