Benfotiamina

Benfotiamina to niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamina z grupy B. Zalecana jest do stosowania przez chorych na cukrzycę, u których poziom tej witaminy jest za niski.

Szczególną zaletą Benfotiaminy jest jej rozpuszczalność w tłuszczach, co ułatwia przenikanie do struktur nerwowych (przez co zapewnia sprawność funkcjonowania komórek nerwowych) oraz uszkodzonych w przebiegu cukrzycy naczyń i narządów.

Mało toksyczna, korzystnie wpływa na aktywność procesów komórkowych, blokując główne ścieżki biochemiczne (tzw. procesy glikacji) poprzez które podwyższony poziom cukru powoduje uszkodzenie tkanek i narządów. Nazywana jest strażnikiem glikacji i zapobiega powstawaniu wywołanych przez glikację uszkodzeń komórek nerwowych oraz innych tkanek np. wątroby. Jest najskuteczniejszym lekiem bez recepty oddziaływującym na te procesy.

Dlatego utrzymanie prawidłowego poziomu Benfotiaminy w organizmie jest zalecane u chorych z cukrzycą celem zapobiegania powikłaniom narządowym. Może być stosowana w uszkodzeniu narządu wzroku, układu nerwowego, naczyniowego oraz cukrzycowej chorobie nerek. Szczególnie zalecana jest w leczeniu i profilaktyce neuropatii cukrzycowej przynosząc ulgę w uporczywych dolegliwościach oraz poprawiając komfort życia. Poprzez swoje działanie profilaktyczne zapobiega powstawaniu zespołu stopy cukrzycowej.

Jest podawana doustnie ze względu na bardzo dobrą resorpcję z przewodu pokarmowego: zapobiegawczo 50mg 2-3 razy w tygodniu, leczniczo 50 mg 1-3 razy dziennie.

Dr Barbara Truchanowicz – Flis
Sp. Chorób wewnętrznych, diabetolog

Reklama