Benfogamma – nowość w profilaktyce powikłań cukrzycy

Witamina B1 jest niezbędnym czynnikiem dla przemiany glukozy we krwi. Jej niedobór powoduje zaburzenia układu nerwowego, funkcji serca, układu trawiennego oraz przemiany materii, ale konsekwencje nieprawidłowego spalania glukozy w przebiegu awitaminozy B1mogą być znacznie poważniejsze. Dr n.med. Joanna Sawer-Szewczyk pokazuje w jaki sposób Benfogamma pomaga w profilaktyce rozwoju i powikłań cukrzycy oraz zaburzeń układu nerwowego.

Benfogamma – nowość w profilaktyce rozwoju i powikłań cukrzycy oraz zaburzeń układu nerwowego

Czym jest tiamina? To witamina B1, która jest niezbędnym czynnikiem dla przemiany glukozy we krwi. Jej niedobór powoduje zaburzenia układu nerwowego, funkcji serca, układu trawiennego oraz przemiany materii. Choć objawy choroby związanej z niedoborem witaminy B1 znane były od lat, dopiero w początkach XX wieku zidentyfikowano tę witaminę i dokonano jej syntezy, dając szansę na leczenie chorych z jej niedoborem czyli chorobę beri-beri.

Choroba ta dotyczyła dotąd głównie mieszkańców Dalekiego Wschodu, żywiących się pozbawionym otrąb białym ryżem. Współcześnie w różnych krajach, w tym Europy, niedobory tej witaminy mogą wystąpić u osób spożywających duże ilości białego pieczywa i cukrów prostych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle nadużywających alkoholu.

Wskutek nieprawidłowego spalania glukozy w przebiegu awitaminozy B1 dochodzi do gromadzenia się w organizmie kwasu pirogronowego. Powoduje on uszkodzenie najwrażliwszych tkanek ustroju: nerwów oraz śródbłonka naczyń krwionośnych. W rezultacie dochodzi do zapalenia wielonerwowego (polineuropatii), porażeń, zaników mięśni. Ponadto występują obrzęki kończyn, twarzy i tułowia, brak łaknienia, przebarwienia skóry oraz zaburzenia psychiczne.

Jako diabetolog z wieloletnią i szeroką praktyką kliniczną zauważyłam korzystny wpływ nowego leku zawierającego witaminę B– Benfogammy na wyrównanie metaboliczne chorych z cukrzycą oraz zmniejszenie dolegliwości o typie pieczenia, mrowienia, zaburzeń czucia (niedoczulicy jak i nadmiernego odczuwania bólu), dotyczących zwłaszcza obwodowych części kończyn górnych i dolnych.  Jest to uzasadnione licznymi badaniami nad poziomem tej witaminy u osób chorych na cukrzycę. Obserwuje się w tej populacji pacjentów obniżony poziom witaminy B1, związany ze zwiększoną jej utratą z moczem. Poza tym jest to unikatowy lek, gdyż Benfogamma ma właściwości lipofilne- jest rozpuszczalna w tłuszczach, a więc swobodnie penetruje do układu nerwowego.

Dlatego z dużym zadowoleniem odbieram wiadomość, że lek dotychczas zalecany jedynie na receptę znajdzie się w wolnym obrocie- dostępny będzie dla każdej osoby. Informacja ta jest zwłaszcza istotna dla niemal 3 mln Polaków chorych na cukrzycę oraz podobnej grupy osób cierpiących na inne formy zaburzeń tolerancji glukozy. Lek sprzyja bowiem poprawie zużycia cukrów w organizmie oraz zapobiega i leczy istniejące już uszkodzenia układu nerwowego, typowe dla powikłań cukrzycowych.

Dr n.med. Joanna Sawer-Szewczyk

Reklama