Amputacja stopy

U chorych na cukrzycę, u których stwierdzono powikłania, w szczególności polineuropatię obwodową występuje tendencja do osłabienia potliwości stóp. Może to prowadzić do zaburzeń złuszczania się naskórka a tym samym do występowania zgrubień i modzeli. Zaniedbane w ten sposób stopy są zagrożone powstaniem trudnogojących się ran (zespoł stopy cukrzycowej) co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do amputacji.

Mój ojciec z powodu cukrzycy stracił stopę. Czy mi też to grozi?

U chorych na cukrzycę, u których stwierdzono powikłania, w szczególności polineuropatię obwodową występuje tendencja do osłabienia potliwości stóp. Może to prowadzić do zaburzeń złuszczania się naskórka a tym samym do występowania zgrubień i modzeli. Zaniedbane w ten sposób stopy są zagrożone powstaniem trudnogojących się ran (zespoł stopy cukrzycowej) co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do amputacji.

Dlatego każdy chory na cukrzycę w ramach codziennej samokontroli powinien oglądać swoje stopy. Należy zwrócić uwagę na występowanie nawet pozornie błahych nieprawidłowości. Wrastający paznokieć czy zgrubienia naskórka nie powinny być zlekceważone.

Pacjenci z tendencją do powstawania takich zgrubień naskórka (hiperkeratozy) na stopach powinni stosować odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Przykładami takich preparatów są kremy zawierające mocznik.

Reklama